KOŁOBRZEG

Port
Uzdrowisko Kołobrzeg
W 1803, w Uzdrowisku Kołobrzeg, utworzono pierwszy zakład kąpieli morskich i leczniczych na bazie solanki, którą wydobywano już w VII wieku. Do zabiegów leczniczych stosuje się miejscową borowinę. Dzięki inicjatywie sympatyków idei rozwijania kąpieliska powstał Park Zdrojowy z licznymi sanatoriami oraz dwa zakłady przyrodolecznicze. Nazwa odnosząca się do Kołobrzegu jako obszaru któremu nadano status Uzdrowiska. Jako rok powstania Uzdrowiska przyjmuje się rok 1802 a już w 1803 stworzono pierwszy zakład kąpieli morskich. Solankę znaną w tym miejscu już w VII w. zastosowano do kąpieli leczniczych po raz pierwszy w latach 30 XIX w. Od 1882 roku zaczęto stosować do zabiegów leczniczych miejscową borowinę. Dzięki inicjatywie sympatyków idei rozwijania kąpieliska powstał Park Zdrojowy z licznymi zabudowaniami takimi jak tężnie, sanatoria oraz zakłady przyrodolecznicze.
Kołobrzeg leży w środkowej części wybrzeża województwa zachodniopomorskiego, u ujścia rzeki Parsęty do Zatoki Pomorskiej. Klimat miasta jest kształtowany wpływem Morza Bałtyckiego i uznany za unikatowy, dlatego miastu w roku 1802 nadano status Uzdrowiska. Głównymi atrakcjami Kołobrzegu jest Kołobrzeskie Mol, Latarnia Morska i Port Jachtowy/Marina. Na kołobrzeskiej starówce góruje piękna Bazylika konkatedralna, Ratusz i ogródki kawiarniane. Kołobrzeg leży w krainie klimatycznej zwanej Pobrzeżem Kołobrzeskim w obrębie klimatów bałtyckich. Klimat miasta jest kształtowany pod wpływem Morza Bałtyckiego. Głównymi atrakcjami Kołobrzegu nie wątpliwie są Kołobrzeskie Molo oraz Latarnia Morska, równie atrakcyjnym miejscem jest Port Jachtowy/Marina oraz Starówka Kołobrzeska, warte zobaczenia Muzeum Oręża Polskiego i Pałac rodziny Von Braunschwieg.


Kołobrzeskie Mariany
Tak jak Wrocław posiada swoje krasnale, Zielona Góra bachusiki, co jest nie lada rozrywką dla Turystów, tak Kołobrzeg ma swoje „Mariany”. Są to niewielkie, humorystyczne rzeźby mew, wykonane z mosiądzu, usytuowane w różnych częściach miasta (zarówno w pasie nadmorskim, jak i w ścisłym centrum). Możemy spotkać Mariana-turystę czy Mariana deskorolkarza. Natomiast najnowszy Marian to wolontariusz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Na jego odsłonięciu pojawił się sam Jurek Owsiak.